Veterinární klinika ViaVet

VNĚJŠÍ PARAZITÉ

TRÁPÍ VÁS BLECHY, KLÍŠŤATA, KOMÁŘI A JINÍ VNĚJŠÍ PARAZITÉ? KAŽDÝ NOVÝ PŘÍPRAVEK PROTI BLECHÁM, KLÍŠŤATŮM A KOMÁRŮM MŮŽE BÝT PRO VÁS ŘEŠENÍM

  Na našem trhu je k dostání čím dál více prostředků na ochranu proti klíšťatům, blechám a dalším vnějším parazitům. Jsou k dostání v několika formách: ve formě pipet, obojků, sprejů, pudrů nebo šamponů. Každá z těchto forem má své výhody a nevýhody.
  Obojky mají dlouhou dobu účinnosti (až několik měsíců), ale neměly by se sundávat, ani když je zvíře doma. Pipety mají kratší dobu účinnosti (asi 1měsíc), ale zvíře není obtěžováno neustálým nošením obojku. Některé spreje mají jen jednorázový účinek, jiné (např. Frontline spray) účinkují až několik týdnů. Pudry a šampony mají většinou jednorázovou účinnost a jejich použití se musí opakovat v kratších časových intervalech.

  Výběr konkrétního preparátu závisí na věku zvířete (některé preparáty se mohou používat až od určitého věku), na tom, jaké formě dáváte přednost a co od preparátu očekáváte. Některé přípravky jsou určeny na boj proti blechám a klíšťatům (Frontline), jiné mají navíc repelentní účinky proti komárům (Advantix, Scalibor), další jsou určeny k boji proti blechám, ušnímu svrabu a vnitřním oblým červům (Stronghold). Stručný přehled některých preparátů včetně jejich stručné charakteristiky a orientační ceny naleznete v našem sortimentu pod odkazem "O nás".

  Ani správným a důsledným ošetřením srsti, čistotou a dobrou hygienou neubráníme psa či kočku před blechami a klíšťaty či jinými zevními nezvanými návštěvníky. Tito parazité se chytnou srsti zvířete když prochází kolem a zakousnou se do kůže aby mohli sát krev. Možnost chytnout blechu poskytuje také pelíšek i náš domov. Jakmile se totiž blecha objeví doma, najde si jistě dost příhodných míst pro kladení vajíček. Blechy i klíšťata jsou navíc přenašeči různých nemocí nebo vajíček dalších parazitů, např. tasemnic. Silné zablešení může způsobovat i chudokrevnost. I jen jedno kousnutí blechy může způsobit u citlivých jedinců těžkou alergickou reakci, trvající i několik týdnů. Proto je nutný systematický přístup. Při likvidaci blech je nutné přerušit jejich vývojový cyklus. Dospělé blechy lze likvidovat celkem snadno, ale vajíčka odolávají většině desinfekčních prostředků. Před zahájením boje s blechami a klíšťaty se vždy poraďte se svým veterinárním lékařem.

  Dalším častým nezvaným hostem, zejména u koček, je ušní svrab (otodectes cynotis). Tito nezvaní hosté žijí ve zvukovodech zvířat a způsobují jejich zánět. Také proti těmto parazitům existují přípravky, kterými můžete zvířatům rychle ulevit.