Veterinární klinika ViaVet

PÉČE O CHRUP

 

MLÉČNÝ CHRUP A ŠPATNÉ POSTAVENÍ ZUBŮ

   Většině lidí, chovatelům zvlášť, je jasné, že pes i kočka mají stejně jako člověk během svého života 2 druhy chrupu - mléčný a trvalý. Psi i kočky vyměňují mléčné zuby za trvalé přibližně od 3. do 6.-7. měsíce věku. Ne každý však ví, jaké problémy mohou s chrupem vznikat.
    Především u malých plemen dochází často k zadržení mléčného zubu, čímž se zvyšuje riziko poškození dásně a lůžka trvalého zubu. Následovat pak může nesprávný růst trvalého zubu. Pokud se mléčný chrup neodstraní, dochází většinou ke špatnému postavení zubů trvalých, které nemají na správné usazení dostatek místa. Následkem špatného postavení trvalých zubů pak může docházet k předčasné, ale o to výraznější tvorbě zubního kamene. Proto je nezbytné mléčný chrup odstranit včas. Co znamená včas? Na tuto otázku jsou názory různé, ale poslední dobou se odborníci shodují na tom, že by to nemělo být později než v 7 měsících stáří a u malých plemen radši ještě dříve.
    Včasnou kontrolou chrupu lze předejít i jiným problémům. Zde vydatně pomáhá RTG vyšetření. Stále častěji se setkáváme s patologickým růstem zubů. Genetika nebo traumata mohou mít za následek různým směrem vychýlený růst zubu. Při včasném zásahu lze vytvořit něco takového jako u lidí rovnátka a umíněnému zubu "napravit hlavu". Pokud je již zub pevně usazen, je případná náprava jen obtížně proveditelná.

 

ZUBNÍ KÁMEN A ZUBNÍ KAZ

    Během života se u zvířat stejně jako u lidí začne tvořit zubní povlak a z něj později mineralizací zubní kámen. Ten odhaluje dásně, umožňuje vstup infekce až ke kořeni zubu a vznikají závažná periodontální onemocnění. Tento stav bývá takřka vždy spojen s nepříjemným zápachem z dutiny ústní. Nejvíce tímto trpí trpasličí a malá plemena. Vzniku zubního kamene nebo zánětu dásní můžeme předcházet pravidelným čištěním zubů, ale pozor! Pro zvířata jsou speciální zubní pasty. Protože pes pastu nevyplivuje, ale polyká, mohlo by používáním zubních past pro lidi docházet k zažívacím problémům včetně zánětů žaludeční sliznice.
    Pokud už se kámen vytvořil, je nutné ho odstranit. Ani s tímto problémem neotálejte příliš dlouho. Po odstranění zubního kamene, většinou ultrazvukem v celkové anestezii, je vhodné nechat zuby vyleštit tak, aby byl odstraněn i zbývající zubní plak. Tím oddálíte opětovnou tvorbu zubního kamene.

Pomůcky na čištění zubů Speciální granule na péči o dutinu ústní psů a koček

   Dnes již existuje na našem trhu mnoho výrobků, díky nimž můžeme tvorbu zubního kamene značně zpomalit. Jedná se jednak o zubní pasty a kartáčky pro psy a kočky, enzymatické žvýkací pláty a speciální granule na omezení tvorby zubního kamene. Tyto výrobky jsou k dostání také na naší klinice a můžete si je objednat (viz náš sortiment pod odkazem "O nás"). Pokud nevíte, jaká péče o dutinu ústní by se nejlépe hodila pro Vašeho psa či kočku, rádi Vám na základě vyšetření Vašeho zvířete a pohovoru poradíme.

    Psi mají pochopitelně také kazy zubů. Proto se v dnešní době již běžně můžete setkat s plombováním zubů, ale také s vytvářením nástaveb, můstků a dalšími stomatologickými výkony. Na rozdíl od lidí se ve veterinární stomatologii méně používá amalgám a plomby jsou častěji z fotokompozitních materiálů. Také uvolnění zubů, zvláště řezáků lze řešit a jejich „životnost v ústní dutině prodloužit“ vytvořením můstku. Pro dobrý výsledek je však nutné i k tomuto výkonu přistoupit včas.
 Vzhledem k omezenému rozsahu článku si pochopitelně nedělám ambice seznámit Vás se všemi možnostmi stomatologie. Chtěl jsem jen ukázat, že máte-li stomatologický problém, není již tak obtížné najít veterinárního lékaře, který jej dokáže řešit.