Veterinární klinika ViaVet

BOJÍTE SE DĚLBUCHŮ A PETARD?

   Každým rokem, zejména na Silvestra, se konají bujaré oslavy, jejichž součástí bývají ohňostroje, rachejtle a jiná zábavná pyrotechnika. Tato zábava však může vadit některým našim čtyřnohým přátelům, kteří se výbuchů bojí. Existují prostředky, kterými můžete svého psa zklidnit. Většinou se používají sedativní látky. Je třeba mít na paměti, že při jejich použití se zvíře rozhodně nenechává o samotě. Tato sedativa způsobují nejen zklidnění zvířete, ale také snižují krevní tlak a narušují schopnost termoregulace. Proto je nutné mít zvíře po celou dobu účinku sedativa pod dohledem a v teple!!!
   Na každé zvíře působí tyto látky individuálně a zatímco jedno je v hluboké sedaci za pět minut, jsou i jedinci, kteří se zcela nezklidní ani po půlhodině při vyšších dávkách. Reakci na podání sedativ můžete lépe předvídat, pokud již s těmito léky máte u svého zvířete zkušenost.
   Před podáním těchto léků je vhodné nechat zvíře vyšetřit zejména se zaměřením na jeho kardiovaskulární systém. U zvířat, která berou léky na onemocnění srdce může podání dalších léků na snížení krevního tlaku vézt k tzv. hypotenzi (nízký krevní tlak). Proto by se u těchto zvířat měla sedativa podávat s největší opatrností.
   Alternativou sedativ mohou být i jiné přípravky např. doplňky výživy, které vyrovnávají nedostatek vitamínů, minerálů a aminokyselin, jejichž zvýšený přísun je nezbytný ke zvládání stresových situací (Relaxan - zklidňující tablety), některá homeopatika (Sédatif) či tzv. bachovy esence. Tyto přípravky jsou bezpečné, ale musí se podávat aspoň tři i více dní před očekávaným stresem a ne vždy musí dostatečně účinkovat.

   Přijďte se informovat včas a nenechávejte Vaši návštěvu na poslední chvíli !!!