Veterinární klinika ViaVet

KRMENÍ

  Krmení je jedna z nejdůležitějších součástí péče o zvíře. To, co zvíře potravou přijme, je zpracováno v trávicím traktu, metabolizováno v játrech a dále slouží jako stavební materiál pro celý organismus. Proto by měl majitel věnovat výběru krmení zvláštní pozornost.

Jaké jsou možnosti?
  Můžete buď svému psovi či kočce vařit nebo se rozhodnout pro krmení granulemi, konzervami či kapsičkami. Možná je samozřejmě i jejich kombinace, ale nikoliv současné zkrmování. Ať už se rozhodnete pro výživu svého zvířete jakoukoliv z výše uvedených možností, platí určitá pravidla.
  Vařená strava by měla pro psy sestávat z 1/3 masa, 1/3 zeleniny (u straších psů radši bez luštěnin - nadýmají), 1/3 přílohy (rýže, těstoviny, vločky) a vždy přidávat minerální a vitamínové přípravky v doporučeném množství (uvedeno na jejich obalu). Jako zdroj bílkovin můžete místo masa použít i mléčné výrobky (např. nízkotučný tvaroh). Vždy je třeba pamatovat na to, aby byl v krmení co nejnižší obsah soli, proto je dobré nepoužívat solené výrobky (mj. většina sýrů a všechny uzeniny).
  Krmení granulemi, konzervami a kapsičkami je méně časově náročné. Pokud budete investovat do kvalitního krmení, máte i záruku, že Vaše zvíře dostane vše, co potřebuje a to ve správém poměru. To je obzvláť důležité u rostoucích jedinců.
  Pokud se rozhodnete pro méně kvalitní krmivo, doporučujeme Vám jej doplňovat minerálně-vitamínovými doplňky (pozor, nepřidávat samotný vápník!!! Důležitý je totiž jeho poměr k fosforu a dalším látkám a jeho předávkování může mít vážné následky zejména u rostoucích jedinců!).

Jak vybrat to správné krmivo?
  Na trhu je dnes k dostání mnoho značek krmení, které se liší kvalitou i cenou. Obecně většinou platí, že kvalita a cena jde spolu ruku v ruce. S tímto počítejte, zejména pokud si pořizujete psa velkého plemene - velký pes má samozřejmě také větší spotřebu krmiva a pokud pro něj budete chtít skutečně kvalitní krmivo, mohou jít náklady za krmení velkého psa měsíčně do tisíců. Jaké krmivo bude pro Vaše zvíře nejlepší s ohledem na kvalitu a Vaše finanční možnosti, Vám poradí Váš veterinární lékař. Není sice v jeho možnostech znát všechna krmiva na trhu a jejich kvalitu, ale jistě zná ta nejkvaltitnější, se kterými má i dobré zkušenosti. Např. za naší kliniku Vám můžeme doporučit superprémiová krmiva (nejlepší kvality) značek Hill's, Royal canine a z dalších krmiv pak Purina Pro Plan, Calibra, Nutram, Acana a další. Samozřejmě, že každé zvíře je jedinec se svými specifickými nároky a potřebami. Proto se může stát, že i velmi kvalitní značka krmiva mu "nesedne". Naštěstí je dnes na trhu velký výběr a v takovém případě můžete pro svého přítele vyzkoušet jinou značku.

Na trhu je výběr krmiv velký

  Dalším kritériem pro výběr krmiva je věk, plemeno, fyzická aktivita a zdravotní stav zvířete. Zvlášť jsou vyráběna krmiva pro mláďata (koťata, štěňata středně velkých plemen, štěňata velkých plemen, štěňata malých plemen,...), dospělé jedince (pro dospělé kočky, dospělé psy středně velkých plemen, dospělé psy velkých plemen, dospělé psy malých plemen) a seniory (opět může být rozdělen podle velikosti plemene). Popř. existují krmiva speciálně určena pro jednotlivá plemena (např. od firmy Royal canine). Existují krmiva určená pro psy s velkou fyzickou aktivitou (většinou označována jako Energy nebo Performance) nebo naopak pro psy se sklonem k nadváze (většinou označována jako light). Důvodem jsou odlišné nároky na množství a stravitelnost jednotlivých živin v různých obdobích života.
  Zvláštní kapitolou jsou pak speciální diety pro nemocné psy a kočky, kteří mají podle druhu onemocnění zvláštní nároky. Vhodnou dietu Vám doporučí Váš vetrinární lékař na základě vyšetření a stanovení diagnózy. V případě takovýchto diet ale počítejte s vyšší cenou, protože tyto vyžadují zvláštní kvalitu, zpracování a vyvážení surovin. Některé z těchto diet jsou ale nezbytnou součástí léčby a mohou zvířeti prodloužit a nebo zkvalitnit život. Dnes už jsou tedy k dostání krmiva pro psy a kočky s nemocnou kůží, nemocnými játry, onemocněním močových cest či ledvin, onemocněním pohybového aparátu, pro zvířata trpící obezitou, cukrovkou atd...

Obecné zásady krmení
  Dávejte svému zvířeti během dne jen tolik potravy, kolik mu stačí, aby zbytečně nepřibíralo a zůstalo v dobré kondici. To platí také pro štěňata a koťata, která sice mají přibírat v důsledku svého tělesného růstu, ale neměla by tloustnout. Zejména je to důležité u štěňat velkých plemen psů, kdy nadváha v období růstu může přispět k rozvoji onemocnění pohybového aparátu. Proto své zvíře pravidelně važte a jeho váhu si zaznamenávejte. Přírůstku či úbytku váhy si nemusíte všimnout, pokud své zvíře vidíte každý den.
  Pokud jste se již rozhodli, jakou značku budete pro své zvíře kupovat, je dobré u ní zůstat delší časové období a nestřídat s jinými značkami krmiv. Pokud např. budete krmit granulemi značky Hill's a budete chtít svému zvířeti "přilepšit" konzervou či kapsičkou, měla by tato být stejné značky (tj. Hill's). Přechod na jiné krmení by měl být vždy pozvolný a v ideálním případě by měl trvat aspoň 10 dní. Docílíte toho tím, že každý den vyměníte část dosud používaného krmiva za část nového a tento podíl budete zvětšovat, dokud nepřejdete zcela na nové krmení. Totéž platí pro zvířata v rekonvalescenci, která měla nasazenou dietu a opět se vrací na svou původní stravu.

Jak často krmit?
  Štěňata se krmí většinou až 5 x denně a postupně se častost krmení omezuje. Někteří lidé ještě dnes podávají svým dospělým psům krmení jen jednou denně, ale z hlediska trávení je lepší, je-li pes krmen i v dospělosti 2-3 x denně menšími dávkami.
  U koček je situace poněkud jiná, protože většina koček se k misce s krmením vrací několikrát za den a příjmá krmivo po menších množstvích. Samozřejmě existují výjimky - kočka je tvor velmi individuální.
  Obecně však platí, a to pro oba druhy zvířat, že nezáleží ani tolik na tom, kolikrát denně budete své zvíře krmit, ale jakou dávku za den přijme. Pokud krmíte průmyslově vyráběným krmivem, držte se doporučením výrobců. Ale i tehdy své zvíře pravidelně važte a v závislosti na tom pak dávku upravte. Pokud krmíte vařenou stravou, snažte se vždy dávat stejné množství a kontrolu opět provádějte pravidelným vážením.

A co pamlsky?
  Mělo by platit několik zásad. Nedávejte svému psu pamlsky na přivítanou. Dostatečně jej přivítáte i prostým nadšením, že se opět vidíte. Nedávejte mu jídlo od stolu. On má svou vlastní misku. Nedávejte mu "sváteční" večeři-můžete mu tím narušit trávení, zejména citlivějším jedincům.
  Pamlsky by měl Váš pes dostat jen za odměnu, po provedení úkolu. Jako pamlsky se hodí granule, kterými svého psa běžně krmíte (odebrané z denní dávky, aby pes nepřibíral). Toto platí zejména u psů s tendencí k nadváze. Existují také speciální pamlsky s nízkou kalorickou hodnotou, hodící se také pro citlivé jedince. Některé takovéto pamlsky jsou určeny pro psy i jejich lidi (např. Candie's). Jako pamlsek můžete podat i žvýkací pláty na čištění zubů.
  Jako pamlsek rozhodně nedávejte čokoládu (ta může být pro psy i smrtelně toxická!), kosti (mohou ucpat trávicí trakt a tyto případy mohou končit dokonce i smrtelně) nebo sladké pamlsky (zejména u psů s tendencí k nadváze nebo obézních).

 

Pozn: všechna výše uvdená krmiva a pamlsky si lze zakoupit či objednat i na naší klinice (viz náš sortiment pod odkazem "O nás").