Veterinární klinika ViaVet

CHIRURGICKÝ PACIENT

Albi je desetiletý kokršpaněl a přišel k nám kvůli potížím s močením. V moči byla přítomna krev. Vyšetřením moče jsme zjistili přítomnost leukocytů, krve, bílkovin, pH moče bylo zvýšeno. To vše vypovídalo o zánětu v močových cestách. Sonografickým vyšetřením jsme zjistili kámen v močovém měchýři. Ten byl také patrný na skiaskopu (je jako rentgen, ale barvy jsou obráceně a obraz vidíme v reálném čase na obrazovce).

močový kámen při sonografickém vyšetření močový kámen při skiaskopickém vyšetření

Takto jsme mohli stanovit diagnózu urolithiáza (močový kámen). Velikost kamene jsme na základě ultrasosnografie odhadovali na 2,1 cm. Tato velikost se nám po vybavení kamene z močového měchýře potvrdila. Kvůli tvaru kamene byla sliznice močového měchýře poškozena a část kamene do ní dokonce "vrostlá".

močový kámen vybavený z močového měchýře močový kámen vybavený z močového měchýře

Před anestezií jsme Albimu vyšetřili krev na základní biochemické parametry, abychom zjistili, zda jsou játra a ledviny v pořádku. Výsledky tohoto vyšetření nevykazovaly žádné odchylky od fyziologického rozmezí. Albiho jsme zakanylovali (do žíly jsme mu vpravili kanylu, kterou se zajistí rychlý přístup k žíle a dá se jí aplikovat léčiva a infuze). Poté jsme uvedli pacienta do celkové injekční anestezie. Po celou dobu operačního zákroku zůstal Albi na infuzích. Po ukončení zákroku jsme jej dali na hospitalizaci, kde se zotavoval z narkózy.

Albi na hospitalizaci po zákroku

Po další dva dny měl Albi problémy se vstáváním a byl slabý. Musel být dva dny na infuzích, pak se jeho stav začal zlepšovat. O další dva dny později se dostavila i menší komplikace v podobě hnisání rány. Tento problém se také rychle vyřešil a za několik dní jsme také obdrželi výsledky z laboratoře, kam jsme močový kámen posílali na rozbor. V případě Albiho to byl šťavelan vápenatý. Tento rozbor je důležitý, aby se mohla nasadit vhodná dieta, kterou se snižuje pravděpodobnost opětovného vzniku kamene.