Veterinární klinika ViaVet

PÉČE O TĚLO

 

Naučte své zvíře čistotnosti
    Vaše zvíře je živý organismus! Proto mu od malička věnujte svůj čas a pečujte o něj. K péči o tělo patří pochopitelně kromě vyvážené stravy také zdravý pohyb a výchova. Chcete-li, aby štěně bylo čistotné, musíte ho pozorovat a vždy po jídle vyvenčit. Po dostatečně dlouhé době dodržování této zásady zjistíte, že i tento člen rodiny může být čistotný. Při venčení je nutné již od začátku rozhodnout, na kterém místě se venčit může a kde ne. Pozdější změna se učí těžko. Doma musí být jasně vymezené místo, které je zvířeti určeno jako jeho. Není to proto, abyste ho od sebe oddělovali, ale proto, aby mělo svůj koutek (pelíšek), kde bude mít své soukromí. Toto jeho soukromí respektujte!!!
U koťat začněte s výcvikem na kočičí toaletu co nejdříve. Toaleta by měla být naplněna vhodnou podestýlkou a umístěna tak, aby byla kotěti dobře přístupná a zároveň mělo kotě dostatečné soukromí. Kotě na toaletu postavte několikrát denně a po každém správném použití jej odměňte.

Kartáčování srsti
   Kartáčování a česání srsti se provádí nejen u psů, ale i u koček, zvláště dlouhosrstých. Stejně tak je dobré naučit mládě, ale i sebe, na pravidelné koupání, čištění očí a uší, případně na trhání chloupků z uší a krácení drápků. Některé z těchto činností můžete dělat sami, některé je lepší svěřit odborníkům nebo se aspoň nechat od nich poučit. Kontrola kožíšku na přítomnost parazitů, nejčastěji blech a klíšťat je nejen samozřejmostí, ale i nutností. Rozhodně nedoporučuji laikům vymačkávat anální žlázky. Není to tak jednoduché jak to vypadá a následky mohou být velmi vážné.

Umývání a koupání
Charlie po koupání na klinice    Umývat tělo nebo části těla můžete třeba i několikrát denně. Umýváním rozumíme použití samotné vody a ta pochopitelně neškodí. Použití šampónů už není umýváním, ale koupáním. V dnešní době je možné koupit mnoho druhů opravdu kvalitních šamponů a kondicionérů. Pozor!!! nepoužívejte šampony určené pro lidi, protože přesušují kůži a srst a můžete si tak způsobit zbytečné komplikace. Nekoupejte častěji než jednou za 4-6 týdnů, pokud to není ze zdravotních důvodů nutné. V takovém případě však dostanete speciální léčebné šampony i s návodem. Po použití jakéhokoliv šamponu VŽDY použijte kondicionér nebo balzám určený pro zvířata. Důvodem je vlastnost šamponů vysušovat a kondicionér či balzám je schopen vytvořit na kůži a srsti ochranný mikrofilm. Použití kondicionérů a balzámů se vztahuje i na krátkosrstá plemena, protože u těch dochází ke ztrátě vlhosti kůže ještě rychleji než u ostatních. Samozřejmostí by mělo být používání šampónů a kondicionérů podle typu srsti, protože každý typ srsti s sebou nese speciální nároky na svou údržbu.
  Vhodné šampony a kondicionéry či balzámy si můžete zakoupit či objednat na naší klinice. Rádi Vám při výběru poradíme. Více o jednotlivých přípravcích a jejich cenách na stránce náš sortiment pod odkazem "O nás".
  Možná dostanete doporučení absolvovat očistné, regenerační či léčivé koupele přímo u dermatologických specialistů. Takovou činnost opravdu neprovádějte sami.

Stříhání drápků
  Vzhledem k individuální rychlosti růstu drápků a jejich různě intenzivnímu opotřebovávání u jednolivých jedinců nelze dát univerzální radu, kdy drápky stříhat. Pokud si nejste jisti, zda již drápky potřebují ostříhat, zeptejte se u odborníků. Pokud jsou již drápky příliš dlouhé, můžete je buď ostříhat sami nebo se obrátit na svého veterináře. U některých psů jsou drápky již tak dlouhé, že i cévy prorůstají dále než by měly. V takovém případě se drápky zkracují na vhodnou délku i za cenu krvácení a to se následně zastaví kauterizací. Někdy je vhodné tento úkon ponechat na případnou anestezii, např. při čištění zubů.
  U koček lze také zastřihávat drápky, ale tento úkon rozhodně nedoporučujeme provádět u těch koček, které se pohybují venku, skáčou na stromy, ploty atd. U nich by mohlo dojít v důsledku ostříhání drápků by mohlo dojít k nemožnosti uniknout např. před psem, k poranění třeba při sklouznutí při skoku na vysoko postavená místa atd Naopak prospěšný může být tento úkon pro vzájemné soužití kočky a jejich majitele v bytě. Zbavíte se rozdrápaných stehen, kdy si Vaše kočka "ustýlá" na Vašem klíně a omezíte nález rozdrápaných koberců či sedaček ve svém bytě.

Kleště různých velikostí používané na zastřihávání drápků

 

Čištění uší
   Čistit uši lze různým způsobem. O tom, jak a čím čistit uši Vašemu zvířeti se poraďte se svým veterinárním lékařem. V žádném případě k čištění uší nepoužívejte vodu nebo peroxid vodíku !!! Dnes je v každé ordinaci možné zakoupit speciální roztoky na čištění uší, které rozpouštějí maz a svým složením zvukovody uklidňují a omezují množení některých mikroorganismů.
  Vhodné přípravky na čištění uší si můžete zakoupit či objednat na naší klinice. Rádi Vám při výběru poradíme. Více o jednotlivých přípravcích a jejich cenách na stránce náš sortiment pod odkazem "O nás".

Přípravky k čištění uší

 

Kontrola zdraví
  Nezapomínejte na průběžné sledování zdravotního stavu. Zvířata k nám mluví jinou řečí než lidé a je na nás, abychom jim rozuměli. Proto nesmíte přehlédnout např. ztrátu lesku srsti, rychlé hubnutí či naopak tloustnutí, nezvyklé škrábání, smutek, odmítání potravy, nadměrné pití atd. Pokud objevíte cokoliv nezvyklého např. útvar, výtok, zápach, vypadávání srsti, neodkládejte svoji návštěvu v ordinaci.